W jaki sprzęt wyposażyć profesjonalną kuchnię?

W jaki sprzęt wyposażyć profesjonalną kuchnię?

Zakładasz lokal gastronomiczny i zastanawiasz się, w jaki sprzęt powinieneś zainwestować? Poniżej udzielamy kilku przydatnych wskazówek.

 

Koszty

Koszty wyposażenia profesjonalnej kuchni są zależne od typu lokalu, który zamierzasz otworzyć. Czy będzie to mały, kameralny pub, czy może większa restauracja – to ma bardzo istotne znaczenie przy zakupie niezbędnego sprzętu. Ważnym kryterium jest również oczywiście typ dań, które zawrzesz w swoim menu. Wyposażenie dużej kuchni pociąga za sobą znaczne koszty, sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych.
 

Mała i duża gastronomia

Właściciele mniejszych lokalów mogą znacznie zaoszczędzić. Nie muszą kupować płyty indukcyjnej, pieca konwekcyjnego, naświetlacza do jaj czy grilla. W zupełności wystarczy kuchenka mikrofalowa. Zbędnym wydatkiem są również talerze i sztućce. Jeśli zaś chodzi o większą gastronomię, należy się przygotować na niemałe wydatki. Do robienia burgerów i hamburgerów przydatny może się okazać grill. Do przygotowywania wypieków niezbędny jest piec indukcyjny, nie obejdzie się też bez miesiarki. Oprócz tego w profesjonalnej kuchni nie powinno zabraknąć płyty indukcyjnej. Dzięki niej będziesz mógł serwować swoim klientom np. czekoladę na gorąco oraz potrawy, które trzeba ugotować. Do jajek przyda się odpowiedni naświetlacz (cena standardowych wyświetlaczy oscyluje w granicach 300 zł). Lodówka to oczywiście konieczność, tak samo jak zamrażarka.

W kuchni niezbędne są również odpowiednie meble, które będą spełniały wymogi Sanepidu. Mogą być używane, byle zachowane były w dobrym stanie. Talerze oraz sztućce zastąpić możesz jednorazowymi naczyniami z plastiku.

 

Jak uzyskać pieniądze?

Nie masz wystarczających środków finansowych na otwarcie własnego lokalu? Możesz starać się o dotacje unijne, jeśli spełniasz wszystkie wymagania stawiane osobom ubiegającym się o takie finansowanie. Możesz też zaciągnąć kredyt gotówkowy w banku, choć jest to oczywiście dość ryzykowny krok. Ale każdy biznes wiąże się z mniejszym bądź większym ryzykiem. Alternatywną opcją jest wzięcie sprzętu w leasing.