Pomysły na smaczne i pożywne śniadanie dla dziecka

Pomysły na smaczne i pożywne śniadanie dla dziecka

Dzieci, jak to dzieci – wiele rzeczy im nie smakuje. Tymczasem rodzice dwoją się i troją, aby ich pociechy otrzymywały wszystko, co potrzebne dla prawidłowego rozwoju. Jak skomponować idealne śniadanie?

Nie bez przyczyny mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. To właśnie ono daje nam moc i energię na cały dzień. Bardzo ważnym jest, aby co dzień serwować pełnowartościowe śniadanie naszym dzieciom. Jeśli nie chcemy, aby nasz malec przysypiał na lekcjach lub zajęciach przedszkolnych, żeby nie miał problemów z koncentracją i przyswajaniem wiedzy oraz żeby co chwilę nie czuł uporczywego głodu, koniecznie dbajmy o właściwe śniadania. Grunt w tym, aby nasza pociecha chciała je jeść.

Posiłki śniadaniowe dla dzieci powinny spełniać dwie cechy: po pierwsze – zawierać w sobie takie składniki, jak: węglowodany złożone (znajdziemy je m.in. w pieczywie pełnoziarnistym i mieszankach musli), białko, witaminy, minerały i zdrowy tłuszcz, po drugie – być smaczne i atrakcyjne dla malca. Dużo może zdziałać forma wizualna – im ciekawiej i bardziej kolorowo, tym lepiej. Można zatem zaserwować dziecku małe kanapeczki na razowym chlebie, na których ułożymy wzorki z wędliny, sera, kawałków łososia, jajek na twardo, pomidorków, papryki i innych warzyw. Innym zaś razem, zamiast atrakcyjną formą wizualną, możemy zachęcić dziecko ulubionym słodkim smakiem. Doskonale sprawdzą się tu gofry lub naleśniki podane ze słodkim serkiem, musem czekoladowym i orzechami albo z jogurtem i jagodami tudzież innymi owocami. Możemy też zaserwować smakowite grzanki z pełnoziarnistego pieczywa tostowego z masłem orzechowym i dżemem.  

Większość dzieci lubi mleko i jego przetwory, co daje duże możliwości skomponowania wartościowego śniadania. Kubek kakao, a do tego bułeczka grahamka z białym serem i pomidorem jest świetnym przykładem zdrowego, pożywnego śniadania. Ze śniadań mlecznych, ciekawym wariantem będzie też miseczka mleka z płatkami zbożowymi. Możemy kupić gotową mieszankę musli albo skomponować ją samodzielnie. Z mleka możemy też wykonać pyszny koktajl. W tym celu należy zmiksować mleko z jogurtem naturalnym, bananami, truskawkami i odrobiną cukru. Efekt na pewno spodoba się naszemu malcowi.