Podróże kulinarne, czyli gdzie jechać w poszukiwaniu dobrych smaków?

Podróże kulinarne, czyli gdzie jechać w poszukiwaniu dobrych smaków?

Życie to nie tylko fakty i zdarzenia. Wręcz przeciwnie. To przede wszystkim doświadczenia zmysłowe. Rzeczy, które możemy zobaczyć, poczuć i skosztować. Właśnie dlatego, gdy wyruszasz „w świat”, powinieneś zanurzyć się nie tylko w kulturze kraju, do którego przybywasz, ale i w jego kulinariach.

Zwłaszcza że zarówno w Europie, jak i poza jej granicami czeka na Ciebie prawdziwa feeria aromatów i połączeń smakowych. Na samą myśl o tych smakołykach aż ślinka cieknie!

Dokąd się wybrać, aby doświadczyć tego, co najlepsze, gdy chodzi o smak? Wszystko zależy od tego, jakich doznań poszukujesz. Ale mamy dla Ciebie listę kilku kierunków, które nigdy nie zawodzą.

 

Europejskie smaki, które zaskakują

Podróże mogą być bliższe bądź dalsze. My zaczniemy od postawienia małego kroku, a więc od wojaży po Europie. Bo już w sąsiadujących z Polską krajach czeka na Ciebie prawdziwa kulinarna magia. Wystarczy wyruszyć za południową granicę i spróbować czeskich knedlików czy smażonego sera, by zobaczyć, że nawet w pobliskiej Pradze czy Ołomuńcu czekają nowe kulinarne doznania. Ale to dopiero początek.

Jeśli poszukujesz smaku z najwyższej półki – doświadcz go w słonecznej Italii. Przekonaj się, jak smakuje prawdziwa włoska pizza czy lasagne i skosztuj piadiny, risotto czy tiramisu. W Neapolu czy Bolonii przekonasz się, że miłość do gotowania i dobrej jakości składniki wystarczą, by wyczarować prawdziwe cudo na talerzu.

A może Bałkany? Ajwar, szopska sałata, kawa po turecku… w Chorwacji, Macedonii czy Albanii mieszają się wpływy kuchni śródziemnomorskiej i wschodniej, tworząc niesamowity tygiel smaków.

 

Nuta orientu

Europa to dopiero początek. A jeśli Twoje kubki smakowe są już bardziej wprawione, możesz się wybrać dalej. Zaplanuj swoją podróż, sięgając po dobre przewodniki turystyczne. Opowieści, które w nich znajdziesz, rozbudzą Twój apetyt. Na co? Tortilla i burrito w Meksyku? Prawdziwa korma czy curry w Indiach, kaczka w pomarańczach z Pekinu, a może świnka morska przyrządzona przez szefa kuchni w stolicy Peru – Limie? Wszystkie te kierunki to doskonały pomysł na wyprawę życia dla łasuchów, którzy nie boją się eksperymentować. A warto zaopatrzyć się w przewodnik dostępny  w sekcji livro.pl/ksiazki/turystyka-i-podroze.html portalu księgarni internetowej. 

Gotowy do drogi? Ruszaj zatem na kulinarną przygodę i przekonaj się, że smaki i aromaty mogą mieć wiele wymiarów i, podobnie jak różnice kulturowe, bywają niejednokrotnie zaskakujące.