Niezbędne akcesoria w Twojej kuchni

Niezbędne akcesoria w Twojej kuchni

Mówi się, że kuchnia jest sercem domu. Zatem, aby utrzymać ten stan dobrze zaopatrzyć się w praktyczne akcesoria kuchenne, dzięki którym przygotowywanie posiłków będzie przyjemniejsze. W ostatnich latach gotowanie zyskało na popularności, głównie dzięki programom telewizyjnym.

Ponadto kuchnia od zawsze była ważną częścią polskiej kultury. Zatem jeśli i Ty jesteś amatorem kulinariów, to na pewno wiesz, jak ważne są przyrządy wspomagające prace kucharzy. W artykule omawiamy akcesoria, których nie może zabraknąć w żadnej kuchni.

Noże kuchenne

Porządne noże to podstawa w gotowaniu. Bez nich ciężko byłoby przygotować jakikolwiek posiłek. W kuchni dobrze jest mieć kilka noży, które pokroją każdy rodzaj jedzenia. Planując zakup noży zwróćmy uwagę na ich jakość wykonania, a co za tym idzie na cenę. Dobre noże zawsze są trochę droższe. Jednakże mogą posłużyć nam przez długie lata. Najważniejsze jest, abyśmy odpowiednio o nie dbali i konserwowali ich ostrza. Noże w kontakcie z ostrymi przedmiotami tępią się, zatem nie obędzie się bez ostrzenia. Jeśli chcemy, aby noże zachowały wszystkie swoje walory, to powinniśmy je przechowywać w odpowiednich blokach lub na listwach magnetycznych. Trzymane luzem w szufladzie, ocierają się o siebie i niszczą wzajemnie swoje ostrza.

Deska do krojenia

Deska to przyjaciółka noży kuchennych. Bez niej nie udałoby się pokroić składników potraw. Na rynku znajdziemy deski różnego typu, a każda z nich ma zarówno swoje wady jak i zalety. Wśród desek wyróżniamy:

 • deski drewniane;
 • deski z tworzywa sztucznego;
 • deski szklane;
 • deski bambusowe.

Wałek do ciasta

Wałek usprawnia pracę, każdej gospodyni domowej. Nadaje się do wyrabiania ciast zarówno na: makaron, pierogi, jak i na placek drożdżowy. Na rynku znajdziemy różne rodzaje wałków:

 • wałek drewniany: bardzo popularny, jest tani i ekologiczny. Nowym rozwiązaniem jest grawerowany wałek do ciasta, który zostawia na nim fantazyjne wzory lub napisy. Tego typu sprzęt możemy kupić w internetowym sklepie firmy My Gift Dna.
 • wałek silikonowy: jest lekki i łatwy w czyszczeniu;
 • wałek stalowy: jest najczęściej używany w profesjonalnych kuchniach.

Ciekawy drewniany wałek do ciasta można znaleźć chociażby na stronie sklepu internetowego MyGiftDna.

Garnki

Na półkach sklepowych znajdziemy różnego rodzaju garnki. Dokonując wyboru warto zastanowić się do jakiego rodzaju kuchenki garnek jest przeznaczony. Nie każdy z modeli nadaje się np. na kuchnię indukcyjną czy elektryczną. W zestawie garnków dobrze mieć też model, który można wykorzystać do pieczenia w piekarniku. Podejmując decyzję o wyborze garnków pamiętajmy, że najlepsze z nich są wykonane z materiałów trwałych i odpornych na uszkodzenia.  Wyróżniamy:

 • garnki emaliowane: są to garnki salowe lub szklane pokryte emalią. Są dość trwałe, aczkolwiek są narażone na odpryskiwanie emalii, co powoduje, że musimy je co jakiś czas wymieniać na nowe;
 • garnki ze stali nierdzewnej: są bardzo popularne głównie dzięki dobrej cenie oraz trwałości i odporności na uszkodzenia;
 • garnki żeliwne: nadają się do pieczenia w piekarniku, są ciężkie i wytrzymałe;
 • garnki aluminiowe: bardzo lekkie i tanie, niestety mało trwałe.